Wildcats Enjoy Solid Day at IHSA

MANHATTAN, Kan. In a field of 12 schools the Kansas State Equestrian team took home first-place in the morning show and second place in the afternoon show at the IHSA Hunt Seat show Saturday at Fox Creek Farm.

 

In the morning show the Wildcats posted a score of 45, defeating second place Augustana College, who scored 27. Junior Erin Paulsen took home the High Point Rider award and Reserve High Point rider went to another Wildcat rider as junior Katie Mellon garnered the award.

 

K-State posted ten first place finishes in the show, including junior Paige Kovari in Open Equitation on the Flat, Paulsen in Novice Equitation on the Flat, Mellon in Intermediate Equitation on the Flat, freshman Rebecca Wilt in Novice Equitation on the Flat, junior Jenny Girladin in Intermediate Equitation on the Flat, senior Nicolle Harkness in Novice Equitation on the Flat, sophomore Kayla Potter in Advanced WTC Equitation, sophomore Brittany Pleau in Advanced WTC Equitation, freshman Julie Wolfert in Open Equitation over Fences, Mellon in Intermediate Equitation over Fences and Paulsen in Novice Equitation over Fences section A   

 

“We had a lot of new riders that performed very well today,” English head coach Ashley Foster said. “We rode very well in the morning and rode consistent in the afternoon, even though we didn’t receive the outcome we would have liked in the afternoon. Overall it was a great day.”

 

In the afternoon show Washington University took home first place with a score of 31, while K-State came in second with a score of 29. K-State senior Lindsay Cook took home the High Point rider award, while Megan Johnson of KU earned the Reserve High Point rider award.

 

“We are so excited to compete against South Carolina next week,” Duda said. “We will have a long week of practice to help us prepare for them.”

 

The Wildcats next action takes place Saturday Oct., 28 at Fox Creek Farm for head-to-head match against South Carolina.

 

 

IHSA Hunt Seat Shows

October 20, 2007

Fox Creek Farm

Manhattan, Kan.

 

Morning Show Results

 

Class 1 Open Equitation on the Flat: 1st- Paige Kovari (KSU), 2nd- Julie Wolfert (KSU), 3rd- Allison Cornman (SIUC), 4th- Christine Boushka (KU), 5th- Victoria Holekamp (WU), 6th- Brigid Lamparski (ISU)

 

Class 2 Alumni Equitation on the Flat: 1st- Nicole Ruff, 2nd- Lauren Howland, 3rd- Jennifer Reed.

 

Class 3 Novice Equitation on the Flat: 1st: Erin Paulsen (KSU), 2nd- Mandy Meersman (ISU), 3rd- Jaclyn Rabito (Aug), 4th- Erin Sutherland (NIU) 5th- Taylor Blair (TSU) 6th- Rita McNamara (WU), Res. Alexis Beyer (IaSU)

 

Class 4 Open Equitation on the Flat: 1st- Micheal Lenard (NIU), 2nd- Jessica Hensley (KSU), 3rd- Samantha Kleinfield (NWU), 4th- Logan Lloyd (IaSU), 5th- Nina Netzley (SIUC)

 

Class 5 Novice Equitation on the Flat: 1st- Leah Clark (SIUC), 2nd- Lauren Gealow (IaSU), 3rd- Ellen Valenta (NIU), 4th- Lydia Gibson (KU), 5th- Trish Carney (KSU), 6th- Kayla St. Clair (KSU), Res. Shannon Barbour (WU)

 

Class 6 Intermediate Equitation on the Flat: 1st- Katie Mellon (KSU), 2nd- Meredith Halas (SIUC), 3rd- Britteny Hartigan (IaSU), 4th- Megan Johnson (KU), 5th- Brittany Lanphear (NIU), 6th- Allison Stoner (Aug), Res. Kristin Tvrdik (IWU)

 

Class 7 Novice Equitation on the Flat: 1st- Rebecca Wilt (KSU), 2nd- Jenna Ford (MSU), 3rd- Erin Affrunti (SIUC), 4th- Samantha Rubin (NIU), 5th- Chrissy Bilyk (NWU), 6th- Stefani Wexler (WU), Erin Tobin (IWU)

 

Class 8 Intermediate Equitation on the Flat: 1st- Jenny Giraldin (KSU), 2nd- Jessica Stitt (Aug), 3rd- Joanna Russell (TSU), 4th- Arielle Mishkin (WU), 5th- Niki Johnson (NIU), 6th- Stephanie Forbes (SIUC), Res. Jillian Price (ISU)

 

 Class 9 Novice Equitation on the Flat: 1st- Nicolle Harkness (KSU), 2nd- Leslie Sullivan (WU), 3rd- Michelle Hopkins (SIUC), 4th- Joellen Ornstein (NWU), 5th- Jessica Pejka (SIUC), 6th- Jenna Dixon (IaSU), Res. Amy Sneed (ISU)

 

Class 10 Intermediate Equitation on the Flat: 1st- Kathryn Scheiss (NIU), 2nd- Heather Perelgut (NIU), 3rd- Hannah Schroller (KSU), 4th- Erin Fishman (WU), 5th- Allison Lee (Aug), 6th- Kate Heisler (TSU), Res. Anna Ricker (SIUC)

 

Class 11 Advanced WTC Equitation: 1st- Jessica Crouse (KU), 2nd- Caroline Sweeney (KSU), 3rd- Adrienne Andeen (ISU), 4th- Laura Czechowski (SIU-C), 5th- Gwen Stair (SLU), 6th- Shannon Caraher (NIU), Res. Alysa Harris (TSU)

 

Class 12 Walk Trot Equitation on the Flat: 1st- Sam Dever (TSU), 2nd- Vara Lyons (WU), 3rd- Emilie Ross (NWU), 4th- Rachel Adler (Aug), 5th- Matt Davis (NIU), 6th- Kevin Hantosh (NIU), Res. Lauren Porter (NWU)

 

Class 13 Advanced WTC Equitation: 1st- Kayla Potter (KSU), 2nd- Elizabeth Hill (KU), 3rd- Michelle Evans (WU), 4th- Sara Ivetic (SIU-C), 5th- Laura Hoffner (TSU), 6th- Emily Austin (MSU), Res. Kate Crombie (TSU)

 

Class 14 Beginning Walk Trot Canter Equitation on the Flat: 1st- Samantha Langergren (TSU), 2nd- Merisa Doonan (NIU), 3rd- Lindsey Morford (KSU), 4th- Elizabeth Ahrens (KU), 5th- Nikki Setar (Aug), 6th- Maria Hossain (WU)

 

Class 15 Advanced WTC Equitation: 1st- Brittany Pleau (KSU), 2nd- Bradley Mertes (SIU-C), 3rd- Rose Arnold (NWU), 4th- Wendy Wert (KSU), 5th- Hannah Bennet (IaSU), 6th- Lauren Harster (MSU), Res. Sam McKinley (TSU)

 

Class 16 Beginning Walk Trot Canter Equitation on the Flat: 1st- Kelly Magoon (Aug), 2nd- Julie Busjahn (NIU), 3rd- Sarah Rothman (WU), 4th- Amanda Brehm (TSU), 5th- Nicole Smith (ISU), 6th- Kim Buran (KSU)

 

Class 17 Advanced WTC Equitation: 1st- Alison Womack (KU), 2nd- Kimberly Klein (Aug) 3rd- Dierdre Heiss (WU), 4th- Erin Day (TSU) 5th- Megan Phelps (SIU-C), 6th- Alden Haugh (KSU), Res. Jacinta Robenstine (SLU)

 

Class 18 Open Equitation Over Fences Section A: 1st- Julie Wolfert (KSU), 2nd- Christine Boushka (KU), 3rd- Victoria Holekamp (WU), 4th- Brigid Lamparski (ISU), 5th- Nina Netzley (SIU-C)

 

Section B: 1st- Samantha Kleinfield (NWU), 2nd- Paige Kovari (KSU), 3rd- Allison Cornman (SIU-C), 4th- Christine Fosnacht (KSU), 5th- Micheal Lenard (NIU), Res. Meredith Halas (SIU-C)

 

Intermediate Equitation Over Fences Section A: 1st- Katie Mellon (KSU), 2nd- Logan Lloyd (IaSU), 3rd- Megan Johnson (KU), 4th- Allison Stoner (Aug), 5th- Taylor Blair (TSU), 6th- Anna Ricker (SIU-C), Res. Niki Johnson (NIU)

 

Section B: 1st- Allison Lee (Aug), 2nd- Heather Perelgut (NIU), 3rd- Dresden Sommer (KSU), 4th- Brittany Lanphear (NIU), 5th- Joanna Russell (TSU), 6th- Kristina Howell (WU), Res. Leah Clark (SIU-C)

 

Section C: 1st- Kathryn Scheiss (NIU), 2nd- Britteny Hartigan (IaSU), 3rd- Hannah Schroller (KSU), 4th- Allie Archer (KSU), 5th- Erin Fishman (WU), 6th- Stephanie Forbes (SIU-C), Res. Jillian Price (ISU)

 

Novice Equitation Over Fences Section A: 1st- Erin Paulsen (KSU), 2nd- Trish Carney (KSU), 3rd- Alexis Beyer (IaSU), 4th- Erin Tobin (IWU), 5th- Rebecca Engelking (SIU-C) 6th- Mandy Meersman (ISU), Res. Kate Randall (TSU)

 

Section B: 1st- Elizabeth Ziglinski (SIU-C), 2nd- Rebecca Wilt (KSU), 3rd- Jenna Dixon (IaSU), 4th- Rae Shih (NWU), 5th- Arielle Mishkin (WU), 6th- Ellen Valenta (NIU) Res. Lydia Gibson (KU)

 

Section C: 1st- Allison Womack (KU), 2nd- Chrissy Bilyk (NWU), 3rd- Jaclyn Rabito (Aug), 4th- Jane Papke (IWU), 5th- Celia Gaches (KSU), 6th- Nicolle Harkness (KSU), Res. Erin Affrunti (SIU-C)

 

Section D: 1st- Jessica Stitt (Aug), 2nd- Monica Shea (SIU-C), 3rd- Jenny Ford (MSU), 4th- Kate Heisler (TSU), 5th- Samantha Rubin (NIU), 6th- Kristin Tvrdik (IWU), Res. Amy Sneed (ISU)

 

Total: 1st- KSU, 2nd- Augustana, 3rd- KU, 4th- SIU-C, 5th- NIU, 6th- NW, 7th- WU, 8th- IaSU, 9th- MSU, 10th- ISU, 11th- IWU, 12th- SLU

 

Western Show Results:

 

Class 1 Open Equitation Over Fences: 1st- Nina Netzley (SIU-C), 2nd- Meredith Hales (SIU-C) 3rd- Victoria Holekamp (WU), 4th- Micheal Lenard (NIU), 5th- Samantha Klenifield (NWU), 6th- Allsion Cornman (SIU-C), Res. Christine Boushka (KU)

 

Class 2 Intermediate Equitation Over Fences Section A: 1st- Christina Costello (KSU), 2nd- Megan Johnson (KU), 3rd- Stephanie Forbes (SIU-C), 4th- Dresden Sommer (KSU), 5th- Taylor Blair (TSU), 6th- Allison Stoner (Aug), Res. Niki Johnson (NIU)

 

Section B: 1st- Jen Rawle (KSU), 2nd- Jenny Ford (MSU), 3rd- Kathryn Scheiss (NIU), 4th- Brittney Hartigan (IaSU), 5th- Leah Clark (SIU-C), 6th- Erin Fishman (WU), Res. Jillian Price (ISU)

 

Section C: 1st- Hannah Schroller (KSU), 2nd- Heather Perelgut (NIU), 3rd- Kristina Howell (WU), 4th- Joanna Russell (TSU), 5th- Allison Lee (Aug), 6th- Logan Lloyd (IaSU), Res. Anna Ricker (SIUC)

 

Novice Equitation Over Fences Section A: 1st- Rae Shih (NWU), 2nd- Ellen Valenta (NIU), 3rd- Jessica Stitt (Aug), 4th- Lianna Bodlack (KSU), 5th- Arielle Mishkin (NW), 6th- Elizabeth Ziglinski (SIU-C), Res. Kate Randall (TSU)

 

Section B: 1st- Lydia Gibson (KU), 2nd- Erin Tobin (IWU), Rebecca Engelking (SIUC), 4th- Liz Godfrey (KSU), 5th- Erin Sutherland (NIU), 6th- Maggie Marolda (KSU), Res. Maxie Turim

Section C: 1st- Lindsay Cook (KSU), 2nd- Jaclyn Rabito (Aug), 4rd- Chrissy Bilyk (NWU), 5th- Erin Affrunti (SIUC), 6th- Kristin Tvrdik (IWU), Res. Sharon Barbour

 

Section D: 1st- Kate Heisler (TSU), 2nd- Joellen Ornstein (NWU), 3rd- Haylee Lindstrom (KU), 4th- Soffia Farral da Cruz (KSU), 5th- Monica Shea (SIUC), 6th- Jane Papke (IWU), Res. Amy Sneed (ISU)

 

Class 4 Open Equitation on the Flat: 1st- Allison Cornman (SIUC), 2nd- Dresden Sommer (KSU), 3rd- Victoria Holekamp (WU), 4th- Christine Boushka (KU), 5th- Jessica Hensley (KSU), 6th- Logan Lloyd (IaSU)

 

Class 5 Alumni Equitation on the Flat: 1st- Nicole Ruff, 2nd- Jennifer Reed, 3rd- Lauren Howland

 

Class 6 Novice Equitation on the Flat: 1st-Leslie Sullivan (WU), 2nd- Lindsay Cook (KSU), 3rd- Mandy Meersman (ISU), 4th- Taylor Blair (TSU), 5th- Lauren Gealow (IaSU), 6th- Leslie Sullivan (WU), Res. Erin Sutherland (NIU)

 

Class 7 Open Equitation on the Flat: 1st- Samantha Kleinfield (NWU), 2nd- Micheal Lenard (NIU), 3rd- Brigid Lamparski (ISU), 4th- Jennifer Wright (KSU), 5th- Nina Netzley (SIUC)

 

Class 8 Novice Equitation on the Flat: 1st- Elizabeth Godfrey (KSU), 2nd- Maggie Marolda (KSU), 3rd- Lauren Greeno (SIUC), 4th- Maxie Turim (WU), 5th- Halee Lindstrom (KU), 6th- Alexis Beyer (IaSU), Res. Amy Pearson (Aug)

 

Class 9 Intermediate Equitation on the Flat: 1st- Arielle Mishkin (WU), 2nd- Jessica Stiit (Aug), 3rd- Niki Johnson (NIU), 4th- Meredith Halas (SIUC), 5th- Britteny Hartigan (IaSU), 6th- Kristin Tvrdik (IWU), Res. Brittany Lanphear (NIU)

 

Class 10 Novice Equitation on the Flat: 1st- Soffia Farral da Cruz (KSU), 2nd- Stefani Wexler (WU), 3rd- Jenna Dixon (IaSU), 4th- Chrissy Bilyk (NWU), 5th- Ellen Valenta (NIU), 6th- Lydia Gibson (KU), Res. Jessica Pejka (SIUC)

 

Class 11 Intermediate Equitation on the Flat: 1st Megan Johnson (KU), 2nd- Kathryn Scheiss (NIU), 3rd- Joanna Russell (TSU), 4th- Jenny Giraldin (KSU), 5th- Anna Ricker (SIUC), 6th- Kyla Copple (KSU), Res. Allison Stoner (Aug)

 

Class 12 Novice Equitation on the Flat: 1st- Joellen Ornstein (NWU), 2nd- Erin Tobin (IWU), 3rd- Michelle Hopkins (SIUC), 4th- Amy Sneed (ISU), 5th- Nicolle Harkness (KSU), 6th- Celia Gaches (KSU), Res. Sharon Barbour (WU)

 

Class 13 Intermediate Equitation on the Flat: 1st- Allison Lee (Aug), 2nd- Heather Perelgut (NIU), 4th- Kate Heisler (TSU), 5th- Allie Archer (KSU), 6th- Stephanie Forbes (SIUC), Res. Lea Clark (SIUC)

 

Class 14 Advanced WTC Equitation on the Flat: 1st- Caroline Sweeney (KSU), 2nd- Hannah Bennet (IaSU), 3rd- Shannon Caraher (NIU), 4th- Laura Czechowski, 5th- Allison Womack (KU), 6th- Gwen Stair (SLU), Res. Lauren Harster (MSU)

 

Class 15 Walk Trot Equitation on the Flat: 1st- Vara Lyons (WU), 2nd- Emilie Ross (NWU), 3rd- Kevin Hantosh (NIU), 4th- Sam Dever (TSU), 5th- Lauren Porter (NWU), 6th- Juan Jover (SLU)

 

Class 16 Advanced WTC Equitation: 1st- Kayla Ptter (KSU), 2nd- Wendy Wert (KSU), 3rd- Michelle Evans (WU), 4th- Emily Austin (MSU), 5th- Chelsie Kohns (IaSU), 6th- Laura Hoffner (TSU), Res. Sara Ivetic (SIUC)

 

Class 17 Beginning Walk Trot Canter Equitation on the Flat: 1st- Merisa Doonan (NIU), 2nd- Kelly Magoon (Aug), 3rd- Elizabeth Ahrens (KU), 4th- Amanda Brehm (TSU), 5th- Nicole Smith (ISU), 6th- Maria Hossain (WU)

 

Class 18 Advanced WTC Equitation: 1st- Brittany Pleau (KSU), 2nd- Allyssa Harris (TSU), 3rd- Toree Bova (MSU), 4th- Rose Arnold (NWU), 5th- Christy Yankaitis (NIU), 6th- Elizabeth Hill (KU), Res. Bradley Mertz (SIUC)

 

Class 19 Beginning WTC Equitation on the Flat: 1st- Tessa Litecky (TSU), 2nd- Sarah Rothman (WU), 3rd- Kim Buran (KSU), 4th- Julie Busjahn (NIU), 5th- Nikki Setar (Aug)

 

Class 20 Advanced WTC Equitation: 1st- Jessica Crouse (KU), 2nd- Kimberly Klein (Aug), 3rd- Lindsey Morford (KSU), 4th- Samantha Laurgren (TSU), 5th- Katie Crombie (TSU), 6th- Jacinta Robenstine (SLU), Res. Megan Phelps (SIUC)

 

Total: 1st- WU, 2nd- KSU, 3rd- KU, 4th- NIU, 4th- SIUC, 6th- TSU, 7th- Aug, 8th- IaSU, 9th-ISU, 10th- IWU, 11th- MSU

 

 

 

 

  -kstatesports.com-